Mindfulness і пазли — простий спосіб вдосконалити мозок
Майндфулнес (mindfulness), так звану «світську медитацію», у світі практикують вже пів століття. Якщо загуглити mindfulness, то можна  побачити і статті у The New York Times,  і курси для співробітників Apple, Google, Nike, і натхненні історії успішних підприємців, які навчились керувати увагою завдяки цій практиці.

Попри те, що слово «медитація» багатьма співвітчизниками сприймається з недовірою,  в Україні майндфулнес, як практика концентрації уваги, стає популярною. Більш того, деякі вправи цієї практики вже застосовуються вчителями НУШ(Нова українська школа). Та і як  могло бути інакше, якщо:
 
 • у Британії слово mindfulness стало модним навіть у традиційній школі, медитаційна практика тепер є частиною навчального процесу  у 370  британських школах;
 • у Сполучених Штатах індустрія майндфулнес оцінюється в більш ніж мільярд доларів;
 • у команди Google є спеціальна програма Search Inside Yourself для співробітників;
 • практиці концентрації уваги навчають у парламенті Великої Британії;
 • практикують майндфулнес Пол МакКартні, Мадонна, Мартін Скорсезе іще купа відомого люду.

А ми ж, як не як, прагнемо до цивілізованого світу.

Автор терміну «mindfulness» — американець, професор медицини Джон Кабат-Зінн. Термін вперше застосований був у 70-х роках минулого століття. А один із класиків цієї практики, професор Марк Уільямс, у книзі «Усвідомленість» пише: «Медитація — це не релігія, а метод тренування розуму». І цей метод сьогодні доступний кожному.

В чому сенс?

Все, що ми вміємо, обумовлено нейронними зв’язками мозку. Зв’язок, який частіше використовується, міцнішає, а який не використовується — слабшає, а потім відмирає, як і, власне, наші навички. Така властивість називається нейропластичністю.

Тобто, вдумайтесь: своїми усвідомленими діями кожен з нас може змінювати структуру мозку. А який основний показник роботи мозку? Правильно, — увага.

І головна хороша новина в тому, що увагу можна натренувати як м’язи, і багато хто вже це робить досить успішно.

Мовою досліджень: як практика усвідомленості впливає на самопочуття

 • 2003 рік. Медитація зміцнює імунну систему. Доведено дослідженнями  Девідсона, Кабат-Зінна, Шумахера, Розенкранца.
 • 2006 рік. Регулярні медитації допомагають зменшити роздратованість, тривожність і депресивний стан. Дослідження Байєра, Сміта і Хопкінса.
 • 2008 рік. Медитація послаблює показники хронічного стресу і перевтоми і сприяє нормалізації артеріального тиску. Дослідження Лоу, Стентона і Боуера.
 • 2009 рік. За даними дослідження Хіка, Сігала і Б’єна, люди, що регулярно медитують, більш задоволені сексуальними стосунками.

На основі досліджень Джона Кабат-Зінна  професорами Марком Уільямсом (Оксфорд), Джоном Тисдейлом (Кембрідж) і Зінделом Сігалом (університет Торонто) розроблена когнітивна терапія. Mindfulness-Based Cognitive Therapy вдвічі знижує ризик депресії, тобто — ефективніша, ніж медичні препарати-антидепресанти.

Хочете спробувати просто зараз?

Сядьте рівно, випряміть спину, дивіться перед собою і зробіть глибокий вдих через ніс і повільний видих через рот. Повторіть це 5-6 разів.
Поступово поверніться до звичайного дихання: закрийте очі і спостерігайте за тим, як дихаєте.

Зробили?

А тепер вмикайте нашу майндфулнес-медитацію і налаштовуйтесь на складання пазлів. Так-так, це саме те, що допоможе натренувати увагу і покращити роботу мозку, розвинути здібності і працювати ефективніше.
Дослідженнями доведено, що пазли стимулюють одразу 8 зорово-просторових функцій — здатність сприйняття, гнучкість, оперативну пам'ять, швидкість мислення тощо.

І вам не треба:
 • ходити до псевдокоучів, які обіцяють миттєве покращення якості життя після візуалізації;
 • починати практику на курсах с незнайомими людьми відчуваючи власну вразливість;
 • сподіватись на провидіння і думати, що все налагодиться саме по собі.

А іще чого категорично робити не треба, так це думати, що у вас немає на це часу. Бо як говорив Кабат-Зінн: «Все, що у вас є — це час». Якщо ви регулярно звертатимете увагу на можливості замість обмежень, переналаштування мозку не займе багато часу. І майте на увазі, що саме від якісного початку медитативної практики залежить — чи будете ви продовжувати заняття.

Доведено: той, хто систематично практикує майндфулнес, почувається добрішим, спокійнішим і терплячішим. Тож, почали?
Всі товари